کانکس چیست؟

کانکس

در کشور ما و تقریبا در همه کشورهای جهان کانکس (conex) سازه ای کارآمد محسوب می شود. کانکس به یک ساختمان قابل حمل می گویند که وجه تمایز آن از بنا یا ساختمان های سنتی به شمار می رود. کانکس سازه ای قابل سکونت و پیش ساخته است. در کنار بسیاری از مکان ها و ساختمان های شهری و روستایی از این سازه استفاده می شود. کانکس را معمولا در مکان هایی که قابلیت ساخت و ساز ندارند، به کار می برند. کانکس های در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله کاربردهای رایج می توان به کانکس ویلایی، کانکس فروشگاهی، کانکس نگهبانی، کانکس سرویس بهداشتی و کانکس اداری اشاره کرد. در ادامه شما را با این سازه مقرون به صرفه، انواع و ویژگی های آن آشنا می کنیم.

 

انواع کانکس

همانطور که اشاره کردیم کانکس سازه ای قابل حمل است. این سازه در مکان هایی که شرایط ساخت و ساز فراهم نیست مورد استفاده قرار می گیرد. کانکس ها به طور کلی به دو نوع چرخدار و بدون چرخ تقسیم می شوند. معمولا نوع چرخدار آن کوچک است و به راحتی جا به جا می شود. از لحاظ کاربرد نیز کانکس ها را به چند نوع تقسیم بندی می کنند که عبارتند از: ویلایی، فروشگاهی، خدمات شهری، سوریس بهداشتی، نگهبانی، کارگاهی، مسکونی، اداری و انواع سفارشی. در ادامه این مقاله قصد داریم به انواع و خصوصیات کانکس بپردازیم.

 

کانکس

 

 

کانکس مسکونی و ویژگی های آن

یکی از انواع کانکس ها، کانکس مسکونی است که شامل همه ساختارها اعم از ویلایی و خانه های پیش ساخته می شود. از خصوصیات بارز این نوع سازه، وجود همه امکانات رفاهی مثل اتاق خواب، سرویس های بهداشتی، آشپزخانه و ... است. با توجه به سایز یا نقشه ای که برای آن ها طراحی می شود، ممکن است دارای یک یا چند اتاق خواب باشند. از آن جایی که عرض تریلی ها بیش از 5/2 متر نیست، عرض کانکس ها هم باید حداکثر تا همین اندازه طراحی شود تا بتوان آن را بارگیری کرد. در غیر این صورت قابل حمل و جا به جایی نخواهند بود. 
در برخی از کانکس های ویلایی امکاناتی مانند کمد، اتاق پذیرایی و ناهارخوری هم تعبیه می شود. یکی از مهمترین ویژگی این سازه ها، دوام و مقاومت آن ها است. این نوع از این کانکس ها به دلیل استفاده طولانی مدت باید دارای دوام و استحکام بالایی باشند. یکی دیگر از خصوصیات مهم برای آن ها امنیت در سرقت و ورود غیر مجاز است. اگر کانکس مسکونی از لحاظ امنیتی ساختار مناسبی نداشته باشد، عملا بدون استفاده می ماند.

 

طراحی داخلی و زیبایی ظاهری سازه از دیگر ویژگی های یک کانکس مطلوب مسکونی به شمار می رود. این مدل از سازه اگر زیبایی ظاهری و طراحی داخلی مناسبی داشته باشد، طرفداران بسیاری پیدا می کند. یک کانکس ویلایی شیک می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای یک ساختمان داخل باغ باشد و از آن جایی که هزینه ساخت آن کمتر از ساختمان ویلایی است، می تواند گزینه بهتری در مقایسه با یک ساختمان ویلایی باشد. به کانکس های مسکونی معمولا خانه های پیش ساخته و یا قابل حمل نیز گفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله کانکس ویلایی را که در انتهای همین صفحه قرار دارد، مطالعه نمایید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در خصوص کانکس ویلایی از جمله مزایا و معایب و قیمت کانکس ویلایی به دست بیاورید.

 

کانکس

 

کانکس خدمات شهری و ویژگی های آن

نوعی دیگر از انواع کانکس ها، کانکس خدمات شهری است که کاربردهای مختلفی دارد. این شکل از سازه ها را برای خدمت رسانی به شهروندان طراحی می کنند. شاید شما در فضای شهری بارها این کانکس ها را دیده باشید. از جمله پرکاربردترین کانکس های خدماتی می توان به کانکس فروشگاهی، کافی شاپ سیار، گیت حراستی، ایستگاه اتوبوس و غیره اشاره کرد. در ساختار و طراحی این سازه ها با توجه به امکانات مورد نیاز هر بخش، از تجهیزات ابزارهای مختلفی استفاده می شود. این مدل از کیوسک ها را در اندازه های مختلف می سازند ولی پرکاربردترین کیوسک های خدمات شهری به ابعاد 2 متر مربع است.
 

از خصوصیات مشترک بین تمام کانکس های خدمات شهری، کاربری آن ها در فضای عمومی و فضای شهری است. به عنوان مثال برای کانکسی که جهت تهیه غذا و ساندویچ ساخته می شود، امکاناتی مانند دستگاه تهویه هوا، مکانی برای وسایل حرارتی و اجاق گاز، لوله کشی آب و سیم کشی برق فراهم می کنند. برای کیوسک روزنامه فروشی و یا ایستگاه اتوبوس امکانات کیوسک فست فود، ضرورتی ندارد.

 

کانکس کارگاهی و خصوصیات آن

نوع دیگری از انواع کانکس ها، کانکس کارگاهی است. این نوع از سازه ها در کارگاه های ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. هدف استفاده این شکل از کیوسک ها، اسکان پرسنل و کارگران برای خواب و استراحت است. این نوع از کیوسک، ساده ترین شکل آن است که به صورت یک سالن ساده و بدون امکانات طراحی و تولید می شود. می توان برای انجام کار در آن ها، از میز و صندلی و یا اجاق گاز سیار استفاده کرد.
به کار بردن میز و صندلی برای اوقات صرف غذا و حتی استفاده از تخت در هنگام خواب و استراحت باعث بهره وری بهتر از این سازه ها می شود. 
معمولا قیمت کانکس کارگاهی از انواع دیگر کانکس ارزان تر است. البته باید خاطر نشان کرد که برخی از این کیوسک ها را برای استفاده طولانی مدت و یا دائمی مثلا برای کارگاه های صنعتی طراحی می کنند و به همین سبب ساختار آن ها را از موادی با دوام و با کیفیت می سازند. اغلب، قیمت این کیوسک های با دوام بالاتر است. در این نوع کانکس ها اتاق خواب یا آشپزخانه نیز در نظر گرفته می شود. البته قسمت سرویس بهداشتی در کانکسی دیگر طراحی می شود تا هم فضای بیشتری ایجاد شود هم بهداشتی تر باشد.

 

انواع کانکس اداری

کانکس اداری و یا مدیریتی نوعی دیگر از انواع این سازه است که به هدف مدیریت پروژه ها و یا اتاق جلسه طراحی و ساخته می شوند. از کیوسک اداری می توان به عنوان سالن برگزاری جلسات و همایش ها استفاده نمود. این شکل از کانکس ها را معمولا به ابعاد بزرگ و دارای فضای استراحت می سازند. باید توجه داشته باشید کیوسک های بزرگ قابلیت جابجایی یکپارچه ندارند و باید برای حمل و نقل آن ها، دمونتاژ و مجددا مونتاژ کرد. طراحی های مختلفی برای این نوع صورت می گیرد. ممکن است برخی از این کانکس ها دارای دفتر دو طبقه و یا سرویس های بهداشتی باشند. این طراحی ها بر اساس شرایط و امکانات مورد نیاز شما طراحی می شوند.

 

کانکس

 

قیمت انواع کانکس

کیوسک ها در انواع و اندازه ها و برای اهداف مختلف طراحی و تولید می شوند. این سازه ها را با توجه به امکانات، مواد به کار رفته و متراژ آن ها قیمت گذاری می کنند. به طور مثال معمولا قیمت کیوسک نگهبانی یا حراستی از کانکس ویلایی ارزان تر است. معمولا قیمت کانکسی که از آهن آلات سنگین و برای استفاده طولانی مدت طراحی می شود از نوع سبک آن بالاتر است. شما برای خرید و تهیه یک کانکس مناسب برای خود باید از نظرات کارشناسان استفاده کنید.
چنان چه کانکس مورد نیاز شما امکانات و تجهیزات الترونیکی خاصی ندارد، شما می توانید به خرید کانکس دست دوم نیز فکر کنید و شاید بتوان گفت خرید یک کانکس دست دوم از نظر هزینه مقرون به صرفه تر باشد. کانکس های دست دوم کارگاهی معمولا توسط افرادی به فروش میرسند که یک کانکس برای پروژه خود خریداری کرده و پس از اتمام پروژه دیگر نیازی به آن ندارند. به هرحال همیشه یک جنس نو ارزشمندتر از یک جنس دست دوم است. برخی از کارخانه های ساخت کانکس امکان پرداخت اقساطی و چکی مبلغ کانکس را برای مشتریان خود فراهم می کنند. بنابراین خرید کانکس به صورت اقساطی نیز می تواند یک گزینه برای شما باشد.
قیمت یک کانکس ارزان را بهتر است از فروشگاه های معتبر بپرسید. در بعضی از کیوسک ها امکاناتی از قبیل چوب ترمو ضد حشره، چوب های تزئینی، عایق حرارتی و یا کفپوش های خاص و زیبا به کار برده می شود. تمام این امکانات به صورت مستقیم در قیمت نهایی کانکس تاثیر گذار است. هرقدر که امکانات مورد نظر شما بیشتر باشد، قیمت کانکس نیز بالاتر خواهد رفت. ممکن است یک کانکس با امکانات زیاد ارزان قیمت گذاری شود و از مواد ساخت با کیفیت برخوردار نباشد. پس پیشنهاد ما به شما مشورت با کارشناسان شرکت های های معتبر است.

 

کانکس
 

کانکس سیار

کانکس سیار یا کانکس متحرک سازه ای است که در زمان ساخت چرخدار طراحی می شود تا به راحتی قابل جا به جایی باشد. این سازه های مخصوص کاربردهایی است که جا به جایی در آن اهمیت زیادی دارد. ابعاد کانکس سیار می تواند بر حسب نیاز متفاوت باشد و اندازه ثابتی ندارد. جالب است بدانید که برخی از آنها به ماشین ها متصل می شوند و دائما در حال جا به جایی هستند. این کانکس ها می تواند محل مناسبی برای استراحت افراد در بین جاده باشد.

 

کانکس

 

کانکس شیشه ای

کانکس شیشه ای سازه ای از پیش ساخته شده با جداره دیواره های شیشه ای است. این سازه شیشه ای استفاده های مختلفی از جمله دفاتر لوکس اداری ، فروشگاهی و کافی شاپ دارد. در ساخت کانکس شیشه ای ممکن است یک ضلع یا تمام ضلع های آن شیشه ای طراحی گردد. برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید به درون سازه از شیشه های دودی استفاده می کنند. مهمترین نکته در هنگام ساخت کانکس شیشه ای توجه به وزن شیشه و حالت شکننده بودن آن است. چرا که برای مقاومت جداره ها حتما باید از شیشه های سکوریت استفاده کرد و این شیشه ها معمولا وزن زیادی دارند.

 

کانکس سرویس بهداشتی

این سازه را حتما تا به حال در فاصله میان شهرها دیده اید. در مکان هایی که ساخت سرویس بهداشتی طول می کشد از سازه کانکسی آن استفاده می کنند. تعداد سرویس های بهداشتی این کانکس ها بر حسب نیاز متفاوت است. و جنس این سازه از پروفیل قوی است. از این سازه می توان برای رفع نیاز کارگران به سرویس بهداشتی در زمان ساخت سازِ خانه ها استفاده کرد.

 

کانکس بتنی

کانکس بتنی همانطور که از نامش پیدا است با بتن ساخته شده است. از این نوع سازه برای مکان هایی که به امنیت بیشتر و دوام بالاتر نیاز است استفاده می شود. این سازه به علت وزن زیادی که دارد در عین مقاومت بالا قابلیت جا به جایی ندارد. اما می شود از آن در مکان هایی مانند باغ به جای ساختن خانه استفاده کرد. این سازه ضد سرقت است و در برابر عوامل جوی  بسیار مقاوم است. همچنین کانکس بتنی طوری ساخته شده است که غیر قابل اشتعال باشد. از این کانکس در مکانهایی که زلزله خیز است استفاده می شود.

 

کانکس توریستی

یکی دیگر از انواع کانکس های متحرک کانکس توریستی است. این سازه رویای سفر کردن در تمام دنیا بدون دغدغه گرفتن هتل و هزینه های آن را فراهم کرده است. البته برای خارج کردن و ورود این کانکس به کشورهای دیگر باید مجوز آن را اخذ کنید. اما مطمئن باشید در اختیار داشتن این کانکس متحرک به دردسرهای گرفتن مجوز آن می ارزد. سوال پیش می آید که این سازه چه طور حرکت می کند؟ کانکس های توریستی، متحرک ساخته شده اند و کافی است تا آن را به ماشین متصل کنید تا هرجا که بخواهید با شما سفر کند.

 

کانکس

 

کانکس چوبی

کانکس چوبی سازه ای است که برخلاف نامش کاملا از جنس چوب نیست. و تنها نمای داخلی و بیرونی این سازه از چوب ساخته شده است. جنس اصلی کانکس چوبی از پروفیل قوی است. این سازه جزو مدرن ترین کانکس ها است. کاربرد این سازه بیشتر در ویلا ها است. قیمت کانکس چوبی به خاطر ساخت آن از چوب های با کیفیت تقریبا بالا است. اما اگر نمای این سازه را دوست دارید، می توانید کانکس دست دومِ چوبی تهیه کنید. قیمت کانکس دست دوم به علاوه هزینه تعمیرات آن،  بسیار ارزان تر از خرید کانکس آکبند خواهد بود.

 

جمع بندی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم کانکس ها سازه هایی از پیش ساخته شده با قابلیت حمل و نقل هستند. اگر این سازه ها چرخدار تولید شوند با استفاده از نیرویی مانند ماشین های سنگین به راحتی قابل جا به جایی خواهند بود. کانکس ها انواع بسیار زیادی دارند که انتخاب آن براساس کاربردی که مورد انتظار است پیش می رود. با اخواندن این مقاله انواع کانکس ها را شناخته اید و به راحتی می توانید براساس نیاز خود انتخاب مناسبی داشته باشید.

مقالات مرتبط با کانکس
کانکس نگهبانی

کانکس نگهبانی

امروزه در بسیاری از ساختمان ‌ها مانند پارکینگ ها، ورودی ساختما‌ن ‌های مسکونی یا تجاری و یا در برخی محله ‌ها کیوسک حراست یا کانکس نگهبانی وجود دارد. برای استقرار شخص نگهبان و جهت...
ادامه مطلب ادامه مطلب
کانکس سرویس بهداشتی

کانکس سرویس بهداشتی

امروزه به علت گرانی مصالح و کمبود فضا در شهرها، سازه های مختلفی به منظورهای متفاوت ساخته می ‌شوند. یکی از انواع این سازه ‌ها، کانکس یا کیوسک است. تولیدی‌ های بزرگ در سراسر کشور...
ادامه مطلب ادامه مطلب
کانکس ویلایی

کانکس ویلایی

با پیشرفت جامعه شهر نشینی و افزایش جمعیت نیاز به مسکن بیشتر احساس می شود. کمبود مسکن و گران بودن آن یکی از معضلات اساسی جامعه شهر نشینی است. سازه های جدید و پیشرفته در زمینه مشکلات مسکن به کمک...
ادامه مطلب ادامه مطلب
کانکس فروشگاهی

کانکس فروشگاهی

در جامعه امروز شهرنشینی برای حل مشکل کمبود فضا و صرفه جویی در هزینه های ساخت، سازه های گوناگونی به نام کانکس (کیوسک) طراحی و ساخته می شوند. کانکس ها در انواع مختلفی و کاربردهای گوناگونی ساخته می...
ادامه مطلب ادامه مطلب
کانکس اداری

کانکس اداری

در دنیای امروز به سبب افزایش جمعیت و گران بودن مصالح ساختمانی، ساخت و تولید سازه‌ های مختلف در شرکت های گوناگون صورت می ‌گیرد. یکی از این محصولات کانکس‌ است که انواع مختلفی دارد....
ادامه مطلب ادامه مطلب