کاربرد شیشه های رنگی

شیشه رنگی


شیشه رنگی به شیشه لاکوبل معروف است و نوعی شیشه شفاف با رنگ های مختلف است که یک طرف آن رنگ شده است. شیشه رنگی با توجه به کاربرد و تنوعی که دارد امروزه در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود تا با تلفیق از نور های طبیعی و مصنوعی در کنار هم می توان از در بازه های زمانی مختلف، ترکیبی از رنگ ها در کنار هم به نمایش گذاشته شود. یکی از کاربردی ترین استفاده از شیشه رنگی در طراحی و معماری قدیمی می‌باشد که ممکن است بارها مشاهده کرده باشید. 

 

شیشه رنگی از چه اجزایی تشکیل شده است؟


•    آهن برای ایجاد رنگ سبز در شیشه رنگی
•    کادمیوم سولفید برای ایجاد رنگ زرد در شیشه رنگی
•    کلرید طلا برای ایجاد رنگ قرمز در شیشه رنگی
•     اکسید نیکل برای ایجاد رنگ بنفش در شیشه رنگی
•    مقداری ترکیبات قلع برای ایجاد رنگ سفید در شیشه رنگی

 

شیشه رنگی

 

شیشه رنگی چه ویژگی‌هایی دارد؟


شیشه رنگی تاثیر مهمی در بازتاب نور دارد و می‌تواند به راحتی نور خورشید را انعکاس دهد. بنابراین شیشه رنگی نور و انرژی را دریافت می‌کند و از امواج گسیل شده به داخل جلوگیری می‌کند. در ساخت شیشه رنگی در زمان های قدیم به این نکته توجه نمی‌شد که طیف فرابنفش و فروسرخ بکار برده شده در شیشه رنگی در بینایی انسان حساسیت ایجاد می‌کرد اما امروزه با توجه به پیشرفت در زمینه تولید و ساخت شیشه رنگی از مواد مرغوب از این اتفاق جلوگیری شده است. در قرن هشتم یک شیمی‌دان کشف کرد که برای ساخت شیشه رنگی اکسید فلز به کار گرفته شود و امروزه برای اضافه کردن اکسیدهای فلزی پودر شده یا ترکیبات دیگر، از مخلوط شیشه‌ای ذوب شده استفاده می‌شود.

 

انواع شیشه رنگی


 انواع شیشه رنگی در بازار موجود است که افراد می‌توانند بنابر درخواست و سلیقه خود از آن در محیط استفاده کنند که در ادامه به انواع شیشه رنگی اشاره می‌کنیم:

 

شیشه رنگی لاکوبل


شیشه رنگی لاکوبل یکی از پرفروش ترین نوع شیشه رنگی است که در دکوراسیون داخلی و صنایع مبلمان کاربرد زیادی دارد. شیشه لاکوبل برای ساخت میز و پارتیشن استفاده می‌شود و هم چنین در محیط‌های کوچک و مراکز اداری یا تجاری مانند رستوران، فروشگاه، آشپزخانه، دفترهای اداری، حمام و محیط مسکونی بسیار کاربرد دارد.شیشه رنگی به دلیل تنوع رنگی، کاربرد زیادی در طراحی بیرونی و داخلی ساختمان دارند.

 

شیشه رنگی

 

شیشه لمینت رنگی


شیشه لمینت رنگی نسبت به شیشه های معمولی از امنیت بالایی برخوردارند و با قرار گیری چند شیشه با ضخامت مختلف کنار هم ساخته می‌شود. تعداد لایه‌های شیشه بر اساس نوع کاربرد آنها تعیین می‌شود. وجود  طلق‌های PVB در لایه‌های میانی شیشه‌ها منجر می‌شود که شیشه در هنگام شکستن، ذرات آن به صورت چسبنده به طلق بماند و بنابراین در محیط پخش نشود. شیشه‌ لمینیت رنگی دارای مزایای عایق حرارتی، کاهش آلودگی صوتی و امنیت می‌باشند. 

 

شیشه رنگی دکوراتیو


شیشه رنگی دکوراتیو با تنوع و طرح‌های زیادی در بازار موجود است و معمولا برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری از شیشه رنگی دکوراتیو استفاده می‌شود. به عبارت دیگر شیشه‌های دکوراتیو در پنجره‌ها، قفسه‌بندی، چیدمان اتاق خواب، میزهای شیشه‌ای، دیوار پوش‌ها، کابینت آشپزخانه و حتی می‌توانند به عنوان جداکننده فضا به کار روند.

 

شیشه رنگی سندبلاست


شیشه رنگی سندبلاست نوعی از شیشه های مات و کدر است که برای جلوگیری از دید در طرف دیگر در یا پنجره استفاده می‌شود. این نوع شیشه‌ها دارای قابلیت انعطاف بالایی است و می‌توان هر طرحی را روی شیشه سندبلاست چاپ نمود. بنابراین شرکت‌ها و سازمان‌هایی که می‌خواهند برند یا لوگوی خود را بر روی شیشه چاپ نمایند، از این نوع شیشه رنگی استفاده می‌کنند.

 

شیشه سکوریت رنگی


هنگامی که شیشه رنگی سندبلاست را با یک لمینیت بپوشانیم به یک شیشه سکوریت رنگی تبدیل می‌شود و در برابر ضربه و فشار مقاومت بالایی دارد.  در صورتی که این نوع شیشه‌ها شکسته شوند به ذراتی ریز و مکعبی شکل تقسیم می‌شوند که آسیب نمی‌رسانند. از شیشه سکوریت در پنجره‌های جانبی خودرو، درهای شیشه‌ای و ویترین فروشگاه‌ها استفاده می‌شود.

 

شیشه رنگی

کاربرد شیشه رنگی


شیشه رنگی در معماری ایرانی نقش بسیار مهمی داشته و در بسیاری از بناها از این نوع شیشه برای در و پنجره استفاده می‌کردند.  در معماری امروزی هم شیشه‌های رنگی جایگاه خوبی پیدا کرده‌اند و با پیشرفت علم شکل‌های زیباتری به خود گرفته اند. شیشه‌های رنگی با نورپردازی‌های خاص همراه با لامپ‌های LED بازتاب‌های زیبایی از رنگ‌های مختلف را در محیط ایجاد می‌کنند. به دلیل ایجاد این بازتاب‌های خاص، امروزه از این نوع شیشه‌ها در محل‌های مختلف مانند مترو، اداره‌ها و خانه‌های آپارتمانی استفاده می‌شود.