کانکس سرویس بهداشتی


امروزه به علت گرانی مصالح و کمبود فضا در شهرها، سازه های مختلفی به منظورهای متفاوت ساخته می ‌شوند. یکی از انواع این سازه ‌ها، کانکس یا کیوسک است. تولیدی‌ های بزرگ در سراسر کشور کانکس‌ های متنوعی با ابعاد گوناگون طراحی و تولید می ‌کنند. کیوسک‌ها دارای انواع مختلفی از جمله کانکس نگهبانی، کانکس اداری، کانکس ویلایی، کانکس فروشگاهی، کانکس سرویس بهداشتی و کانکس کارگاهی هستند. در این مقاله ما به انواع کانکس سرویس بهداشتی، ویژگی‌ و قیمت این نوع از کانکس ها خواهیم پرداخت.

 

کانکس سرویس بهداشتی


انواع کانکس بهداشتی


کانکس های سرویس بهداشتی به طور کلی به دو دسته کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه و کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه تقسیم می شوند. 

 

کانکس سرویس بهداشتی

 
کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه


این نوع از سرویس بهداشتی دارای یک چشمه توالت، حمام و یا به ندرت شامل هر دو مورد می شود. در حالتی که سرویس بهداشتی شامل حمام و توالت است باید در ابعاد بزرگتر طراحی و ساخته شود. در این بخش به انواع سرویس بهداشتی تک چشمه اشاره می‌کنیم و همینطور به مشخصات آن‌ها می ‌پردازیم.
•    کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه سبک
کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه سبک، شاسی پروفیل آن آهنی است و در ابعاد 8 در 8 سانتیمتر ساخته می ‌شود. اسکلت این نوع سازه نیز از پروفیل ‌های آهنی و در ابعاد 4 در 4 سانتیمتر است.  پوشش بدنه خارجی آن از ورق گالوانیزه است و پوشش داخلی از جنس پی وی سی (PVC) سفید و کف آن از نوع فایبر سرامیک است. 
سیم کشی برق و تلفن آن به صورت روکار با داکت همراه با فیوز مینیاتوری است. لوله کشی آن نیز از نوع روکار با لوله‌ های پلیمری و شیرآلات آن اهرمی همراه با روشویی است. برخی کانکس‌ های سرویس بهداشتی سبک مجهز به فن تهویه هوا با فلاش تانک می ‌باشد. 
 
•    کیوسک سرویس بهداشتی تک چشمه سنگین
شاسی این نوع  سرویس بهداشتی از پروفیل آهن و در ابعاد 8 در 8 سانتیمتر است. اسکلت آن نیز از آهن 4 در 4 است. پوشش خارجی کانکس را معمولا از ورق گالوانیزه ساخته و پوشش خارجی را از پی وی سی روکش دار تولید می‌ کنند. مانند نوع قبلی سیم کشی و لوله کشی روکار دارند. فقط تفاوت آن‌ ها در ضخامت پروفیل آهن به کار رفته است که در نوع سنگین آن ضخامت بیشتری دارد. نوع سنگین کانکس سرویس بهداشتی برای کارگاه یا کارخانه ‌های دائمی ساخته شده و خریداری آن برای آن‌ها مقرون به صرفه است.
علاوه بر مواردی از کانکس سرویس بهداشتی که ذکر کردیم، برخی از انواع آن را به منظورهای مختلف دیگری طراحی می ‌کنند که به برخی از آن‌ موارد اشاره می ‌کنیم.

 

کانکس سرویس بهداشتی

 


کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه باغ


این نوع از کیوسک ‌ها برای استقرار در خارج از ویلا و یا درون باغ ‌های بزرگ مناسب است. معمولا برای مکان ‌های ذکر شده از طرح هایی شبیه کلبه استفاده می کنند که جلوه و زیبایی بیشتری به مکان قرارگیری دهد. این محصول بیشتر برای شستن ماسه قبل از ورود به ساختمان یا ویلا می ‌باشد. اکثر خصوصیات و ویژگی ‌های آن با دو نوع قبلی مشترک است. 
 
نوع دیگری از انواع کیوسک سرویس بهداشتی نیز وجود دارد که به آن ساندویچ پانل می ‌گویند. این نوع از کانکس‌ ها در کارگاه ‌های صنعتی به کار می روند و دارای دوام و مقاومت بالایی هستند. سقف و دیواره‎ ‌های آن از جنس ساندویچ پانل 4 سانتیمتری است که در 2 نوع با راهرو و بدون آن طراحی می ‌گردد. برخی از این کانکس‌ ها را به حمام، توالت ایرانی و فرنگی تجهیز می ‌کنند. خصوصیات و ویژگی ‌های آن تقریبا مانند دو نوع قبلی است و فقط بدنه و سقف آن را از نوع ساندویچ پانل می ‌سازند. در بخش بعدی این مطلب به خصوصیات و کاربردهای کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه می‌ پردازیم.


کانکس سرویس بهداشتی چند چشمه


کانکس سرویس بهداشتی بر اساس مکان و تعداد افرادی که قرار است از آن استفاده کنند، طراحی می شود. در بعضی از مکان ‌ها تعداد استفاده کنندگان بالا بوده و نیاز به کانکس چند چشمه وجود دارد. این نوع از کیوسک را در دو نوع راهرودار و بدون آن تولید می ‌کنند. این گونه از سازه ‌ها به صورت 2 چشمه تا 12 چشمه طراحی می شوند. مزیت چند چشمه بودن این کیوسک‌ ها نسبت به یک چشمه آن‌ ها مربوط به تاسیسات آن‌ ها است. هنگامی که همه تاسیسات مربوط به لوله کشی و فاضلاب در یک مکان متمرکز گردد، هزینه ‌ها کاهش می‌ یابد. 
 
کیوسک بهداشتی راهرودار از دو بخش اصلی تشکیل می ‌شود که یکی راهروی ورودی آن است که در هنگام ورود با روشویی و آینه مواجه می‌ شوید. درب سرویس‌ ها نیز به این راهرو باز می ‌شود. و دیگری سرویس‌ های بهداشتی است. در برخی از این کیوسک ‌ها تعدادی حمام و توالت وجود دارد که با درب ‌های جداگانه به صورت مجزا برای مردان و زنان طراحی می ‌شود.
این گونه از کیوسک ‌ها بهتر است یک چشمه برای نظافت و محل استقرار تاسیسات نیز داشته باشند و در آنجا آبگرمکن و تانکر آب تعبیه شوند. در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که قیمت این نوع از کانکس ‌ها چقدر است و هزینه‌های آن چگونه محاسبه می شود؟

 

کانکس سرویس بهداشتی

 


قیمت انواع کانکس سرویس بهداشتی 


کیوسک های سرویس بهداشتی با توجه به متریال و نوع کاربری و ابعاد آن ‌ها متفاوت است. قیمت انواع کیوسک سرویس بهداشتی تک چشمه بر اساس سبک یا سنگین بودن آن و یا داشتن امکانات مختلف دارای تغییر می کند. نوع تک چشمه سنگین آن به علت استفاده از مواد ساخت با کیفیت تر، از نوع سبک آن گران تر است. کیوسک چند چشمه سرویس بهداشتی که در بازار با قیمت پایین عرضه می شود، ممکن است دارای کیفیت بالا و امکانات خوب نباشد. همیشه باید در مورد خرید اجناس با قیمت پایین تردید داشت زیرا هیچ ارزانی بی دلیل نیست. شاید به همین خاطر است که انگلیسی زبان ها می گویند: ما هنوز آنقدر ثروتمند نشدیم که جنس ارزان بخریم. چون که اجناس ارزان قیمت به مراتب هزینه های نگهداری بیشتر و طول عمر کمتری هستند.
 
قیمت کانکس سرویس بهداشتی تک چشمه ساندویچ پانل از نوع چند چشمه آن به سبب ابعاد کوچکتر آن ارزان تر است. اگر کانکس سرویس بهداشتی برای کارگاه دائمی یا کارخانجات همیشگی مورد استفاده قرار می‌گیرد بهتر است از نوع سنگین آن باشد؛ زیرا نوع سبک آن در دراز مدت ممکن است کارآیی خود را از دست بدهد.
امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی در مورد کانکس سرویس بهداشتی به دست آورده باشید، تا بتوانید با دید باز نسبت به سفارش و خرید کانکس مورد نیاز خود اقدام کنید.
 


 

53 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته