رزولوشن تصویر


در هنگام خرید تلویزیون و یا مانیتور کامپیوتر حتما با واژه هایی مانند رزولوشن (Resolution) تصویر، پیکسل(Pixel) و .... برخورد داشته اید. ولی آیا به درستی می دانید که رزولوشن تصویر چیست و یا انواع آن کدام است؟ رزولوشن تصویر به میزان وضوح تصویر اشاره دارد. در این مقاله ما سعی داریم به همه سوالاتی که در این زمینه پرسیده می شود، پاسخ دهیم. 

 

رزولوشن تصویر


رزولوشن (Resolution ) چیست؟


واژه رزولوشن در واقع به اصطلاحی گفته می شود که برای ذکر تعداد پیکسل های هر صفحه نمایش به کار می رود. رزولوشن نمایانگر وضوح تصویر و تعداد مشخصی از پیکسل ها است. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، وضوح تصویر به همان اندازه بالاتر خواهد رفت.
برای درک بهتر به این مثال توجه کنید، وقتی گفته می شود که Resolution صفحه نمایش 720×1280 نشان دهنده این است که در این صفحه نمایش 1280 پیکسل در طول و 720 پیکسل در عرض وجود دارد. عدد اول بیانگر تعداد ستون پیکسل ها و عدد دوم، تعداد ردیف پیکسل ها را مشخص می کند.


عوامل تاثیرگذار دیگر بر وضوح تصویر


باید به این نکته اشاره کنیم که هر صفحه نمایش در تلویزیون های مختلف مانند پلاسما، LED و LCD دارای تعداد ثابتی از پیکسل است. البته علاوه بر رزولوشن که بر وضوح تصویر تاثیر گذار است، کنتراست (Contrast) نیز نشانگر درخشندگی رنگ است. کنتراست به معنای فاصله بین رنگ کاملا سفید و کاملا تیره است. هر اندازه که کنتراست یک صفحه نمایش بالاتر باشد، رنگ ها و سایه ها در آن صفحه دقیق تر نمایش داده می شوند. در واقع باید گفت که تصاویر در صفحه نمایش، از تعداد بی شماری نقطه تشکیل شده اند و در کنار هم قرار گرفتن آن ها، به بیننده یک تصویر کامل را نشان می دهد. 

 

رزولوشن تصویر
 
علاوه بر روشی که در بیان رزولوشن آوردیم، روش دیگری نیز در بیان وضوح تصویر وجود دارد که تمامی پیکسل ها را با یک عدد کلی نمایش می دهد؛ به آن مگاپیکسل (Megapixel) گفته می شود. برای مثال رزولوشن 1024×1280 را 3.1 مگاپیکسل هم بیان می کنیم. همانطور که اشاره شد، هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد مقدار وضوح تصویر نیز بیشتر می شود. شایان ذکر است اغلب نمایشگرهایی که دارای رزولوشن بالاتری هستند از کنتراست و کیفیت مواد بهتری تولید شده اند. 
به طور کلی رزولوشن مهمترین عامل در کیفیت و وضوح تصویر است. اما رزولوشنی که توسط بیننده تجربه می شود به سه فاکتور سایز و اندازه صفحه نمایش، نوع تصویر، محتوای نمایشگر و فاصله بیننده با صفحه نمایش بستگی دارد.


انواع رزولوشن صفحه نمایش


 زمانی که Resolution ثابت باشد، تغییرات در سایز صفحه نمایش بر روی مقدار نمایش تاثیر نمی گذارد. به عنوان مثال اختلافی بین اطلاعاتی که یک صفحه نمایش 15 اینچی با یک نمایشگر 17 اینچی در اختیار بیننده می گذارد وجود ندارد. فقط در صفحه نمایش 17 اینچی شاهد خوانایی بیشتر جزئیات خواهید بود. در ادامه به بیان برخی از انواع رزولوشن می پردازیم. 
•    رزولوشن نمایشگر (QVGA): پایین ترین کیفیت رزولوشن موجود مربوط به (QVGA) است که در صفحه نمایشگرهای موبایل هوشمند استفاده می شود. این رزولوشن از 320×240 پیکسل تشکیل شده است. (QVGA) مخفف (Quarter Video Graphics Array) است و همانطور که از اسم آن مشخص است یک چهارم رزولوشن VGA را ارائه می دهد. از این نوع رزولوشن برای گوشی های ارزان قیمت استفاده می شود. 
•    رزولوشن نمایشگر نوع (WVGA): این نوع از انواع Resolution همان نوع VGA با پهنای بزرگتر است که تعداد پیکسل آن 800×480 است. آیفون در تولید مدل 4 خود از VGA استفاده کرده است. گوشی موبایل سامسونگ گلسی S نیز نمونه ای دیگر از این نوع است.
•    رزولوشن صفحه نمایش نوع (HVGA): این نوع Resolution نصف مقدار VGA بوده و تعداد پیکسل های آن 480×320 است. نمونه ای از این رزولوشن نمایشگر موبایل HTC Hero و mart dido E3510 است. 
•    رزولوشن (HD) 720p: این نوع از رزولوشن متشکل از 1280×720 پیکسل است که به نام اچ دی شناخته می شود. هرچه صفحه نمایش کوچکتر باشد، تراکم پیکسل بالاتر است و تصویر با کیفیت تر خواهد بود. به عبارت دیگر اندازه نمایشگر با تراکم پیکسل، رابطه ای معکوس دارد. گوشی موبایل سامسونگ مدل گالگسی J3 2018 از این نوع Resolution در صفحه نمایش خود استفاده کرده است. 
 

رزولوشن تصویر

 

•    رزولوشن نوع (FULL. HD) 1080p: این نوع از Resolution که به فول اچ دی معروف است، نسبت به نوع اچ دی از کیفیت بالاتری برخوردار است. تعداد پیکسل های آن 1920×1080 است. تعداد پیکسل های نمایشگر یک تلفن همراه هوشمند از نوع FULL HD از یک مانیتور فول اچ دی بیشتر است. علت این امر این است که هرچه صفحه نمایش کوچک تر باشد تعداد پیکسل های آن بیشتر و کیفیت آن بالاتر است. سامسونگ در مدل گلگسی A7 2018 و سونی Xperia XZ از نوع فول اچ دی در صفحه نمایش خود استفاده کرده است.
•    Resolution نمایشگر مدل (2K) 1440p: این نوع رزولوشن صفحه نمایش دارای 1440×2560 پیکسل است. این نوع از رزولوشن 4 برابر استاندارد HD است. این به معنی آن است که می توانید کیفیت تصویر بالاتری را ببینید. از جمله گوشی هایی که از این نوع کیفیت برای نمایشگر خود بهره می گیرند، هوآوی Mate 10 و سامسونگ Galaxy Note9 است. 

 

رزولوشن تصویر


جمع بندی


در انتهای این مقاله برای جمع بندی باید گفت که هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد وضوح تصویر بالاتر خواهد رفت. همچنین لازم است بدانید که کنتراست به میزان درخشندگی تصویر کمک می کند. اما بعضی از نمایشگرهای قدیمی به علت کیفیت پایین در زمان ساخت قادر به پخش تصاویر با وضوح بالا نخواهند بود. پس در زمان خرید نمایشگر به میزان قدرت رزولوشن و کنتراست آن توجه نمایید.

27 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته