دوربین مدار بسته فست دام (Fast Dome)

دوربین مدار بسته به دوربینی گفته می شود که در جای خود ثابت است و تصاویر را به یک یا چند پایگاه ارسال می کند. دوربین مدار بسته در زبان انگلیسیcloset circuit television  نام دارد. فست دام (fast dome) یکی از انواع مدل های دوربین مدار بسته است. در این مقاله قصد داریم تا همه چیز درباره دوربین مدار بسته fast dome را توضیح دهیم.
 
لازم است بدانید که دام(dome)  در زبان انگلیسی به معنای گنبد است و این اصلاح، دوربین هایی را شامل می شود که ظاهری گنبد شکل دارند. واژه فست دام برای دوربین هایی به کار برده می شود که در سرجای خود، قابلیت چرخش 360 درجه را دارند. جالب است بدانید تمام دوربین هایی که قبلیت چرخش دارند لزوما جزو دسته فست دام ها نیستند.
 دوربین های دام از جمله رایج ترین نوع دوربین های مدار بسته هستند. شرکت هایک ویژن (Hik Vision) و شرکت داهوا (Dahua) بزرگترین تولید کننده های دوربین های دام هستند که به علت کیفیت در ساخت، شهرت جهانی دارند. فست دام دوربینی است که از قابلیت تنظیم زوم و نیز کنترل مستقیم برخوردار است. به همین دلیل، از این دوربین برای اماکنی که نیاز به نظارت دقیق دارند، استفاده می شود.

 

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته فست دام چه کاربردی دارد؟

 

از آن جایی که دوربین مدار بسته دام (Dome) با ظاهر گنبدی شکل طراحی شده است، مقاومتی در برابر شرایط بد جوی ندارد و مناسب برای استفاده در فضاهای سر پوشیده است. البته نا گفته نماند که از این دوربین ها در فضای آزاد هم استفاده می شود اما نباید طول عمر بالایی را از آنها انتظار داشت. از این دوربین ها در انواع فروشگاه های بزرگ، هتل ها، اداره ها، فرودگاه ها و … استفاده می شود.

دوربین مدار بسته
از نظر کاربرد می توان دوربین های فست دام را به دوربین های آنالوگ (Analog) و دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) تقسیم بندی کرد. دوربین های مدار بسته تحت شبکه، دوربین هایی هستند که دسترسی به تصاویر ضبط شده توسط آن ها، از طریق اینترنت در هر زمان حتی به صورت زنده امکان پذیر است. این دوربین ها در یک سیستم دارای NVR یا ضبط کننده تحت شبکه به کار گرفته می شوند و با استفاده از کابل شبکه به سایر تجهیزات متصل می گردند. دوربین مدار بسته آنالوگ برخلاف دوربین های تحت شبکه، توانایی اتصال به اینترنت را نداشته و نمی توان از طریق آن به تصاویر دسترسی پیدا کرد. 

 

دوربین مدار بسته فست دام چه مزایایی دارد؟

 

دوربین های فست دام در مقایسه با سایر دوربین ها از ابعاد کوچک تری برخوردار هستند، طراحی مناسبی دارند و حباب روی آنها به عنوان محافظی برای لنز عمل می کند. این دوربین ها به راحتی با استفاده از دو یا سه پیچ به سقف متصل می شوند. دوربین فست دام قابلیت کنترل از راه دور توسط کاربر و به وسیله نرم افزار کامپیوتری یا برنامه موبایلی را دارد. گنبد دوربین مدار بسته فست دام از مواد سخت بوده و مقاومت زیادی در برابر ضربه دارد. یکی دیگر از خصوصیات کلیدی این دوربین ها، هوشمند بودن آن است. به عنوان مثال با راه اندازی نرم افزار هوشمند آن می توان به گونه ای عمل کرد که در صورت وارد شدن شخص یا وسیله نقلیه به مکانی خاص، دوربین شروع به فیلمبرداری یا عکسبرداری کند.
دوربین های فست دام از یک لنز تیره بهره می برند که باعث می شود زمانی که در حال ضبط هستند، قابل تشخیص نباشند. از آنجایی که قابلیت تنظیم نور سفید در دوربین های فست دام میسر است، کیفیت تصاویر ضبط شده نسبت به دوربین های مدار بسته مدل های دیگر بالاتر است.

 

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته فست دام چه ویژگی دارد؟

 

از آنجایی که لنز دوربین Dome زیر بدنه گنبدی شکل قرار دارد، افرادی که در میدان دید دوربین دام هستند نمی توانند جهت دید دوربین را مشاهده کنند. بنابراین میدان دید دوربین فست دام برای افراد غیر قابل تشخیص است. از این رو انتخاب فست دام به عنوان دوربین مدار بسته برای کنترل کارمندان در یک اداره یا دور کردن افراد سودجو در یک سوپر مارکت بسیار مناسب است.

 

دوربین مدار فست دام چه معایبی دارد؟

 

دوربین مدار بسته دام به علت شکلی که دارد، توجه افراد کمتری را به خود جلب می کند که این موضوع در نهایت نقش بازدارندگی دوربین ها را کمرنگ می کند. از آن جایی که دوربین های دام از لنزهای کوچکتری استفاده می کنند، فواصل کمتری را می توانند پوشش دهند. این دوربین ها اگر قابلیت چرخش خودکار نداشته باشند زوایای کورِ بسیاری خواهند داشت. این دوربین ها اکثرا به سقف متصل می شوند، در نتیجه تصاویر به صورت عمودی یا نیمه عمودی ثبت و ضبط می شود. از این روی ممکن است چهره افراد به صورت نیم رخ یا ناکامل ضبط شود.

 

دوربین مدار بسته

قابلیت دید در شب

 

دوربین های دید در شب از طریق امواج مادون قرمز محیط اطراف خود را روشن کرده و امکان تصویر برداری در شب را فراهم می کنند. جالب است که بدانید اکثر دوربین های مدار بسته توانایی اضافه کردن دید در شب را دارند. دوربین های دام قابلیت بُردِ زیاد در شب را ندارند و اگر این ویژگی برای شما بسیار اهمیت دارد، بهتر است که از دوربین های بولت (Bullet) استفاده کنید.

 

جمع بندی

 

همانطور که قبلا اشاره کردیم دوربین های فست دام، دوربین هایی هستند که ظاهر گنبدی با قابلیت چرخش و زوم از راه دور را دارند. فست دام ها به علت ساختار و زاویه دید 360 درجه، مناسب استفاده در مکان های وسیع مانند همایش ها، سالن های فرودگاه، کارخانه ها و .. را دارند. البته این دوربین ها در فضاهایی که بیشتر کنترل مد نظر است مانند سوپر مارکت ها یا سالن های اداری یا مدارس نیز کاربرد دارند.
 

7 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته