دوربین مدار بسته دیجیتال

جالب است بدانید در دنیای امروزه دوربین مدار بسته دیجیتال(Digital) یک سازه مدرن به شمار می رود. دوربین مدار بسته دیجیتال وسیله ای است که در بسیاری از مکان های عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد تا تصاویر را ضبط کند. دوربین های مدار بسته آی پی هم نامیده می شوند که با دوربین های معمولی یا آنالوگ تفاوت هایی دارند. با ما همراه باشید تا همه چیز درباره دوربین مدار بسته دیجیتال را بدانید.

 

دوربین مدار بسته

 

دوربین مدار بسته دیجیتال تحت شبکه

 

در سیستم دوربین های قدیمی داده ها به صورت امواج آنالوگ (Analog) منتقل می شود اما در دوربین های پیشرفته، داده ها اعم از تصویر و صدا تحت پروتکل های شبکه برای دستگاه مرکزی فرستاده می شوند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا تمام دوربین های مدار بسته دیجیتال تحت شبکه و از طریق پروتکل آن هستند یا خیر؟ جواب سوال شما بله است. تمام سیستم های این دوربین ها داده های خود را از راه پروتکل شبکه منتقل می کنند. به عبارتی دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته آی پی هر دو نام های یک سازه به نام دوربین مدار بسته شبکه هستند. 
البته شایان ذکر است که دوربین های مدار بسته غیر شبکه ای هم وجود دارند که برای فیلم برداری و به عنوان وب کم استفاده می شوند که ما در اینجا درباره دوربین های مدار بسته تحت شبکه توضیح می دهیم.

 

 

ویژگی های بهترین دوربین مدار بسته دیجیتال

 

دوربین مدار بسته دیجیتال دارای امکانات، کیفیت و تکنولوژی های مختلفی هستند. برای خرید بهترین دوربین مدار بسته لازم است که با ویژگی های آن آشنا شوید. 
•    امکان دید در شب یا آی آر (IR): یکی از امکانات ضروری برای یک دوربین مناسب، توانایی دید در شب است. این قابلیت باعث می شود که بتوان تصویر مناسب و واضحی را تا شعاع مشخصی ثبت نمود.
•    رزولوشن یا کیفیت تصویر صفحه نمایش: این سازه های مدرن در انواع مختلف و با کیفیت های متفاوت تولید می شوند. هرچه مقدار پیکسل های یک نمایشگر بیشتر باشد، تصویر از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. دوربین های مدار بسته دیجیتال با رزولوشن های 1، 2..... تا 8 مگاپیکسل ساخته می شوند. هرچه رزولوشن تصویر دوربین بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است.
•    مقاومت و دوام دوربین در برابر گرد و خاک و بارندگی: برای اینکه بتوان دوربینی را در فضای باز نصب نمود باید دارای دوام زیادی در برابر بارندگی، گرد و غبار داشته باشد. اگر دوربین از مقاومت لازم برخوردار نباشد بعد از مدتی، کارایی خود را از دست می دهد.
•    برابری کیفیت تصویر دوربین همزمان با تصویر ضبط شده: برخی از دوربین های مدار بسته در هنگامی که تصویر را داخل نمایشگر مشاهده می کنید، کیفیت تصویر مناسبی دارند. اما هنگامی که تصویر ضبط شده را مشاهده می کنید با یک تصویر نامناسب مواجه می شوید. این برابری کیفیت دو تصویر یکی از ویژگی های مهم یک دوربین مدار بسته آی پی می باشد. برای خریید دوربین مدار بسته باکیفیت بهتر است به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

 

دوربین مدار بسته

 

تفاوت های دوربین مدار بسته دیجیتال و آنالوگ

 

دوربین مدار بسته آنالوگ و دیجیتال با هم تفاوت های زیادی دارند. در ادامه این دو را با هم مقایسه می کنیم.
•    تفاوت در رزولوشن و کیفیت تصویر: دوربین های مدار بسته آی پی به علت دیجیتالی بودن از کیفیت تصویر بالایی برخوردار هستند. رزولوشن تصویر آن ها بسیار بالا بوده و نویز در تصویر و صدا ندارند. برعکس در دوربین های آنالوگ نویز بسیار زیاد وجود دارد.
•    سادگی و پیچیده بودن سیستم دوربین ها: سیستم دوربین های مدار بسته تحت شبکه از پیچیدگی بالاتری نسبت به نوع دیگر دوربین ها برخوردارند. 
•    منعطف بودن سیستم ها: سیستم دوربین های دیجیتال از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دوربین های آنالوگ برخوردار است. 
•    تفاوت قیمت بین دو نوع دوربین: قیمت دوربین های تحت شبکه از دوربین های آنالوگ بالاتر است. این دوربین های پیشرفته به دلیل امکانات، وضوح تصویر و دیگر خصوصیات در مقایسه با دوربین های آنالوگ گران تر هستند.
•    امکانات و قابلیت های نرم افزاری در سیستم ها: امکانات نرم افزاری در سیستم دوربین های دیجیتال بسیار بالاتر از نوع دیگر است.

 

 قیمت دوربین مدار بسته دیجیتال

 

دوربین های مدار بسته دیجیتال با توجه به فاکتورهای مختلف قیمت های متفاوتی دارند. انتخاب از بین برندهای مختلف مشکل است. کسی که آشنایی با ویژگی های یک دوربین مدار بسته تحت شبکه ندارد، نمی تواند دوربین مناسبی را تهیه کند. برخی از خصوصیات یک دوربین باکیفیت را به طور کلی بیان کردیم ولی باید توجه داشته باشید که هر دوربین،‌ برای هر مکان و هر شرایطی مناسب نیست. 
 

دوربین مداربسته

 

 

شایسته ترین دوربین مدار بسته، دوربینی است که بیشترین تناسب مورد نیاز را با شرایط شما داشته باشد. برای خرید دوربینی با ویژگی مذکور باید چند نکته را مد نظر داشته باشید:
•    بررسی کنید که استفاده شما از دوربین در طول مدت روز بیشتر است یا شب. 
•    اندازه تصویر مورد نیاز شما چقدر است.
•    اندازه سوژه ای که شما برای آن نیاز به دوربین مدار بسته دیجیتال دارید چقدر است.
•    محل نصب دوربین خود را قبل از خرید مشخص کنید به عنوان مثال در نظر بگیرید که محل نصب، فضای سرپوشیده یا آزاد است.
•    تعداد دوربین های مورد نیاز شما چقدر است.
•    فاصله سوژه شما از محل نصب دوربین چه اندازه است.
•    قابلیت کابل کشی شما چگونه است.
•    وضوح تصویر یا رزولوشن مورد نیاز شما چه مقدار است.

 

جمع بندی

 

در متون بالا فاکتورهایی را به شما معرفی کردیم که بتوانید در زمان خرید دوربین مدار بسته از آن استفاده کنید تا انتخاب مناسب تری داشته باشید. علاوه بر در نظر گرفتن این فاکتورها لازم است بدانید که کیفیت خوب را نمی توان از قیمت پایین انتظار داشت زیرا که تولید مواد با کیفیت هزینه بیشتری را شامل می شود. پس بعد از کیفیت، قیمت دوربین مدار بسته دیجیتال را در نظر بگیرید. بهتر است برای خرید یک دوربین مدار بسته IP مناسب از کارشناسان این حوزه کمک بگیرید یا حداقل از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید. 


 

22 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته