دوربین مدار بسته دام (Dome)


به دوربین های امنیتی که شکل ظاهری آن ها گرد و گنبدی شکل است، دوربین مدار بسته دام گفته می شود. در زبان فارسی کلمه Dome به معنی گنبد است و با توجه به اینکه شکل ظاهری این نوع از دوربین های مدار بسته گرد و گنبدی شکل است، دام (Dome) نامگذاری شده اند. از این نوع دوربین مدار بسته می توان در داخل و خارجِ بسیاری از مکان ها از جمله هتل ها، رستوران ها و فروشگاه های خرده فروشی و نیز منازل مسکونی استفاده کرد. شرکت هایی مانند داهوا (Dahua) و هایک ویژن (Hikvision) از تولیدکننده های دوربین دام می باشند. یکی از مهمترین مزایای دوربین های دام این است که به دلیل محافظت از لنز دوربین، از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار هستند. شکل و طراحی دوربین های دام به شما امکان می دهد تا زاویه وسیع تری را کنترل کنید زیرا لنزها در مقابل دوربین حرکت می کنند. دوربین های دام می توانند به سقف یا دیوار متصل شوند. علی رغم اینکه دوربین های امنیتی دام کمتر در معرض دید قرار دارند، فرآیند نصب آن ها در مقایسه با دوربین های لوله ای، از چالش نسبتا بیشتری برخودار است. مشکل جزئی این دوربین ها این است که اگر می خواهید میدان دید را تغییر دهید، دوربین های دام باید دوباره نصب شوند.

 

دوربین مدار بسته دام (Dome)


دوربین های دام چه مزایایی دارند؟


این دوربین های امنیتی به گونه ای طراحی شده اند که در برابر همه عناصر، چه در داخل و چه در خارج، مقاومت کنند. ساختار آنها به گونه ای است که دوربین به دلیل LED های مادون قرمز داخلی، حتی در تنظیمات کم نور یا بدون نور نیز توانایی کار را دارد. کلیه دوربین ها این امکان را دارند که سیگنال های ویدیویی را از طریق اینترنت ارسال کنند تا مالک در هر زمان بتواند به فیلمبرداری دسترسی پیدا کند. دوربین های دام از نظر شکل، اندازه و زاویه دارای تنوع زیادی هستند. برخی از این دوربین ها دارای دید در شب هستند در حالی که برخی دیگر دارای ویژگی های زوم و سنسور حرکت هستند. این دوربین ها را می توان تقریباً در هر کجا، از چهار راه گرفته تا پارکینگ و حیاط خلوت شخصی قرار داد. یکی از مزایای بزرگ دوربین های دام، گزینه های گسترده پوشش منطقه آنها است. داشتن زاویه دید وسیع، منطقه دید حداکثر را فراهم می کند و در صورت مجهز بودن به سنسورهای مناسب، می تواند به عنوان دوربین های مداربسته پانوراما نیز عمل کند. طراحی این دوربین ها ساده است. بسیاری از کاربران این دوربین ها را در درهای ورودی، کلیساها یا مکان های دیگری نصب می کنند که بازدید کنندگان ممکن است متوجه دوربین ها نشوند. اکثر دوربین های دام در سقف نصب می شوند تا به دلیل مقاومت نسبتا کم بدنه در شرایط آب و هوایی بد، کمتر در معرض گرد و خاک قرار گیرند.

 

 

دوربین مدار بسته دام (Dome)


انواع دوربین های دام


1- اکثر دوربین های دام دارای یک محافظ و کاور شیشه ای هستند. اما برخی دیگر از این نوع دوربین ها این کاور شیشه ای را ندارند که به آن ها دوربین دام  Turret گفته می شود. 
2- دوربین دام دید در شب که همانطور که از نام آن مشخص است برای تصویر برداری در شب مناسب است. دوربین دام دید در شب دارای مادون قرمز بوده تا بتواند تصویربرداری را در شب به خوبی انجام دهد.
3- دوربین دام وریفوکال لنز که زمانی که نیاز داشته باشید که میدان دید دلخواه شما به درستی پوشش داده شود، کاربرد دارد. مثلا چارچوب درب ورودی یا فضای مشخص در یک فروشگاه زنجیره ای باید از این دوربین استفاده شود. دوربین دام وریفوکال میدان دید را مطابق نیاز تنظیم می کند. نکته ای که وجود دارد این است که تنظیم میدان دید فقط در زمان نصب دوربین قابل انجام است و اگر بعد از نصب نیاز داشته باشید که زاویه دید را تغییر دهد، باید کاور دوربین دام وریفولکال لنز را باز کنید.
4- دوربین دام فیکس لنز که در مکان هایی که نیاز به میدان دید وسیع دارد، استفاده می شود. نسبت فاصله کانونی با زاویه دید دارای رابطه عکس می باشد یعنی اگر فاصله کانونی کوچک باشد، زاویه دید دوربین بزرگ است. 
5- دوربین دام ضد ضربه که همانطور که از نام آن مشخص است برای مکان هایی کاربرد دارد که دوربین در معرض اقدامات خرابکارانه مانند وارد کردن ضربه به دوربین، تصادف با خودرو و … قرار دارد. کاربرد مهم دیگر این نوع دوربین ها در پارکینگ و محوطه لابی ساختمان های پر رفت و آمد می باشد.

 

 

دوربین مدار بسته دام (Dome)


 
جمع بندی


دوربین های دام (dome) به دلیل تنوع بیشتر و انعطاف پذیری بالاتر دارای مصارف بیشتری هستند. این دوربین ها دارای شکل گنبدی هستند و همین شکل باعث می شود تا به راحتی توسط افراد مشاهده نشود. شکل ظاهری این دوربین ها باعث شده تا افرادی که دنبال دوربین زیبا برای نصب در محیط هستند و می خواهند در انتخاب دوربین مداربسته، هماهنگی ظاهر آن با دکوراسیون محل نیز حفظ گردد، اقدام به خرید و استفاده از دوربین های دام کنند. 
 

37 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

انتخابگر پوسته