دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)


به تمام دوربین هایی که در یک مکان ثابت قرار می گیرند و تصاویر را به یک یا چند مکان ارسال می کنند، دوربین مدار بسته گفته می شود. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ابداع دوربین های مدار بسته می توان امنیت را در منازل، ساختمان های اداری، مجتمع های تجاری، مراکز نظامی و دیگر مراکز برقرار کرد. دوربین های مدار بسته به مرور زمان شکل پیچیده تر و کامل تری پیدا کردند؛ این دوربین ها در جهت رفع نیاز مراکز مختلف و پاسخگویی به حفظ امنیت ساخته شدند. دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارند که از جمله مهمترین آن می توان به دوربین مدار بسته آنالوگ، دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته تحت شبکه اشاره کرد. 
دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) به گونه ای از سیستم مدار بسته گفته می شود که جابجایی اطلاعات در آن بر اساس پروتکل های شبکه انجام می شود. این نوع از دوربین ها در برابر دوربین مدار بسته آنالوگ که از گونه سنتی سیستم دوربین مدار بسته محسوب می شود، قراردارد.
در حقیقت می توان گفت دوربین IP یک نوع کامپیوتر کوچک به حساب می آید. طرز کار این دوربین ها به این شکل است که بعد از گرفتن اطلاعات تصاویر از حسگر، آن ‌ها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می کنند و طبق پروتکل ‌های استاندارد به شبکه ارسال می کنند. وجود بخش ‌های تبدیل ‌کننده در این دوربین‌ ها موجب پیچیدگی آن ها شده و هزینه‌ های نصب و راه اندازی آن ‌ها را افزایش می دهد.
در ادامه این مقاله مطالبی را پیرامون یکی از انواع دوربین های مدار بسته با عنوان دوربین تحت شبکه مطالعه خواهید کرد.

 

 

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)


 
تاریخچه دوربین های مدار بسته تحت شبکه


اولین سیستم مدار بسته در سال 1942 میلادی از سوی شرکت زیمنس آلمان برای رویت پرتاب موشک های v2 راه اندازی شد. راه اندازی این سیستم به دست یک مهندس آلمانی بنام "والتر بروچ" بود. نخستین رونمایی از دوربین مدار بسته در مکان های عمومی آمریکا در سال 1973 اتفاق افتاد؛ هنگامی که در میدان تایمز نیویورک نخستین دوربین مدار بسته برای پیشگیری از جرایم نصب گردید ولی تأثیر زیادی در کاهش جرایم نداشت. در سال 1980 دوربین های مدار بسته در سطح وسیعی در همه مناطق آمریکا به ویژه در اماکن عمومی مورد استفاده قرار گرفتند. به نظر می رسید بهره گیری از دوربین مدار بسته در مقایسه با استفاده از نیروهای پلیس برای شناسایی و کاهش جرایم ارزانتر تمام شود.
به تدریج بعضی از مشاغل و پیشه ها به ویژه آنهایی که اغلب در معرض سرقت و دزدی قرار داشتند نیز به دوربین مدار بسته پناه آوردند. در سال 1990 سیستم های ضبط تصاویر دوربین ها فقط  قابلیت "ضبط  تصاویر بعد از شناسایی حرکت" را داشتند که پس از ورود به بازار، بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. پیش از آن، سیستم های ضبط تصاویراز لحاظ میزان حجم ذخیره و قابلیت هایی که داشت، خیلی محدود بود. در نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های مدار بسته بسیاری را در سطح شهرها به ویژه اماکن عمومی، مدارس و پروژه های ساختمانی راه اندازی نمود.
در انگلستان نیز بهره گیری از دوربین مدار بسته بسیار رواج پیدا کرد. در این کشور، اولین جایی که مجهز به نصب دوربین شد، شهر "نورفولک" بود. می توان گفت در دهه میلادی بین 1990 تا 2000 دوربین های مدار بسته بسیاری مورد استفاده قرار گرفتند و در اکثر کشورها متداول شد.


ویژگی و خواص دوربین های مدار بسته تحت شبکه


یکی از تفاوت های اصلی دوربین های مدار بسته تحت شبکه با انواع دیگر دوربین این است که می توان با استفاده از کابل شبکه و بدون استفاده از کابل مجزا برق مورد نیاز آن ها را تامین کرد. این یک مزیت مهم است چراکه باعث کاهش زمان سیم کشی و هزینه نصب دوربین می شود. مانند دیگر تجهیزات شبکه، این دوربین ها نیز با استفاده از سیستم IP به صورت با سیم یا بی سیم (Wi-Fi) اطلاعات را منتقل می کنند. انتقال تصویر در کنار صدا به سادگی انجام می شود. بنابراین شما می توانید به صورت زنده و از فواصل دور بر محیط مورد نظر تسلط داشته باشید. به عبارت دیگر ارتباط نزدیک این نوع از دوربین ها با شبکه جهانی اینترنت، باعث می شود که بتوان از طریق شبکه داخلی یا اینترنت به آن ها متصل شد و به سادگی آن ها را کنترل نمود. بسیاری از کاربران تمایلی به استفاده از هیچ گونه کابلی ندارند و ترجیح می دهند که ارتباطات کاملا بیسیم انجام شود. به همین جهت سازندگان این سازه ها در تمام جهان تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم  متمرکز می سازند. 

به طور کلی دوربین های مدار بسته تحت شبکه دارای 3 نوع مختلف هستند که در ادامه این مقاله هریک از انواع این دوربین ها توضیح داده خواهند شد.


دوربین مدار بسته تحت شبکه متمرکز


این نوع از دوربین های مدار بسته تحت شبکه، برای ضبط تصاویر نیاز به یک شبکه مرکزی دارند. این شبکه مرکزی که NVR نام دارد(مخفف Network Video Recorder) برای مدیریت ضبط ویدیوها استفاده می شود. این دوربین ها فقط امکان برقراری ارتباط با سایر دستگاه های شبکه را میسر می کنند. بنابراین شما نمی توانید از دستگاه های DVR برای این منظور استفاده کنید و فقط بایستی با استفاده از کایل شبکه Ethernet یا به صورت بی سیم (Wi-Fi) دوربین ها را به NVR متصل کنید.


دوربین های مدار بسته تحت شبکه غیر متمرکز


این نوع از دوربین ها نیازی به شبکه مرکزی NVR ندارند. در واقع عملکرد ضبط داخلی آن ها تصاویر را به صورت مستقیم به هر وسیله استانداردی مانند کارت های SD ، یا NAS  (مخفف (Network Attached Storage  یا دریافت کننده ها بر روی کامپیوتر، ذخیره می کنند. به عبارت دیگر این نوع از دوربین های مدار بسته تحت شبکه، عملکردی شبیه به کامپیوتر دارند و پس از دریافت اطلاعات از حسگرها آن ها را به امواج دیجیتال تبدیل می کنند در نتیجه این دوربین ها به دستگاه NVR متصل نمی شوند و یک دستگاه مستقل محسوب می شوند. لازم به ذکر است که دوربین های مدار بسته تحت شبکه نسل جدید می توانند در هر دو حالت متمرکز و غیر متمرکز استفاده شوند. به عبارت دیگر شما می توانید این دوربین ها را به عنوان بخشی از یک سیستم NVR و همزمان به عنوان یک دستگاه مستقل به کار برید.


دوربین مداربسته تحت شبکه بی سیم


این نوع از دوربین های مدار بسته تحت شبکه به صورت بی سیم یا وایرلس عرضه می شوند. نصب این دوربین ها ساده است و تخصص خاصی نیاز ندارد فقط به یک سیم برق برای استفاده از آن ها نیاز است. نکته قابل توجه این است که برخی از دوربین های بی سیم به خاطر داشتن باتری داخلی، در صورت قطع شدن برق تا چند ساعت قادر هستند به کار خود ادامه دهند. امکان استفاده در شرایط قطع شدن برق تا چند ساعت را خواهند داشت. تصاویر این دوربین ها می تواند با استفاده از کابل LAN  یا به وسیله Wi-Fi صورت گیرد.


مزایای دوربین تحت شبکه


•    رزولوشن تصویر ضبط شده در این دوربین ها بالاست
•    امکان جابه جایی تصاویر پیشرفته
•    دسترسی راحت
•    بدون نیاز به سیم برق و آداپتور
•    نصب و راه اندازی آسان
•    امکان زوم دیجیتال 
•    امکان استفاده بهینه و صحیح از کابل های ارتباطی
•    امکان پیوستگی بیسیم با امنیت و کیفیت بیشتر
•    امکان فرستادن همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه

 

 

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)


معایب دوربین های تحت شبکه


•    هزینه بالا
•    آسیب پذیری بیشتر
•    فضای ذخیره زیاد
•    تشخیص و شناسایی مشکل
•    محدودیت پهنای باند


دوربین های مدار بسته تحت شبکه چه کاربردی هایی دارند؟


کاربرد اساسی و مهم دوربین های تحت شبکه در دستگاه های حفاظتی است ولی کاربرد این دوربین ها به دستگاه های حفاظتی محدود نمی شود و در قسمت های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. این دوربین ها را می توان در بخش های  مختلفی مانند: نظامی، فضایی، پلیسی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس به کار برد.


پیشگیری از انجام جرایم


استفاده از دوربین های مدار بسته در پیشگیری از ارتکاب جرایم بسیار گسترده است. از پیشگیری از وقوع جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. بهره گیری از دوربین های مخفی نیز بسیار متداول گشته است. می توان دوربین های دستگاه های خود پرداز را مثال زد که برای پی بردن به جرایمی مانند وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری به کار می رود.
طبق آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان می توان گفت پس از راه اندازی دوربین های مدار بسته در پارکینگ ها 51 درصد از شمار جرایم کاهش یافته است. همچنین در فرودگاه ها مقدار کاهش جرایم 23% و در سایر اماکن عمومی در مجموع این میزان 7% بوده است.


 استعمال صنعتی


در کارخانه های صنعتی نیز از دوربین های مدار بسته در مکان ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان پرخطر، سخت یا حتی غیر ممکن است نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ مانند کارخانه های شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای. در اماکن صنعتی بهره گیری از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی بسیار متداول است. 


کنترل  و نظارت برترافیک


امروزه در اغلب کشورهای جهان از دوربین های مدار بسته مانند دوربین تحت شبکه برای کنترل و نظارت ترافیک وسایل نقلیه به میزان وسیعی بهره گیری می شود. تحت نظر قراردادن تصادفات و امکان شناسایی جرایم رانندگی، کمترین کاربرد های دوربین مدار بسته در بازدید و وارسی وسایل نقلیه هستند. اخیرا امکان شناسایی خودکار پلاک خودروها توسط دوربین های مدار بسته نیز به وجود آمده است.


امنیت جابه جایی و انتقال


در انتقال و جابه جایی های عمومی ازدوربین های تحت شبکه برای پیشگیری از اتفاقاتی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن مکان صورت گیرد، بهره گیری می شود. به عنوان مثال در متروها از دوربین مدار بسته برای کنترل و وارسی درهای ورودی و خروجی مسافران برای اطمینان حاصل شدن از این که مسافر از درگذر کرده است و یا موارد همسان آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

 

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

 
چه نکاتی را باید در هنگام خرید دوربین تحت شبکه مد نظر قرار داد؟


اصولا در زمان خرید یک دوربین تحت شبکه باید به موارد زیر توجه کرد:
•    رزولوشن دوربین
•    وسعت باند
•    لنز دوربین
•    فرمت فشرده سازی
•    قیمت فریم ریت
•    پشتیبانی از POE
•    پشتیبانی از SD CARD

 

حجم تصاویر ضبط شده در دوربین های  تحت شبکه


حجم تصاویر در دوربین های مدار بسته IP یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه شود. وقتی دوربین در تمام مدت شبانه روز روشن باشد و تصاویر را ضبط کند، حافظه آن به سرعت پر شده و ممکن است این مورد منجربه بروز مشکل شود. برخی از دوربین های تحت شبکه شرکت داهوا (Dahua)، ویژگی تشخیص حرکت (motion detector) دارند. این ویژگی دوربین مدار بسته را قادر می سازد تا ضبط تصاویر را فقط در صورت تشخیص حرکت در محیط انجام دهد. این قابلیت به سادگی و به صورت نرم افزاری اجرا می شود. از آن جایی که رزولوشن تصاویر در این نوع از دوربین ها بالاست، حجم اطلاعات ارسالی آن ها زیاد است که این عامل می تواند پهنای باند محدود شبکه را با مشکل روبه رو کرده و شبکه را مختل کند. این مشکل توسط شبکه های گیگابایتی و فیبرهای نوری قابل حل است.


قیمت دوربین مدار بسته تحت شبکه


عوامل گوناگونی در تعیین قیمت نهایی دوربین های تحت شبکه تاثیر گذار هستند. هرچقدر رزولوشن تصاویر دریافتی از دوربین بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. این دوربین ها قادر هستند تصاویری با کیفیت 20 مگاپیکسل ضبط کنند. این بدان معنی است که داخل لنز این نوع از دوربین ها عدسی های مختلفی قرار می گیرد که این مورد باعث افزایش قیمت این دوربین ها می شود. علاوه بر این مورد، بستر انتقال تصویر که بر پایه مکانیزم IP و با سیم کشی خاص انجام می شود، در بالا رفتن قیمت دوربین موثر است. سیم کشی با کیفیت و هزینه بالا نیز می تواند قیمت نهایی نصب و راه اندازی دوربین را افزایش دهد. 


جمع بندی


در این مقاله ما به معرفی دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) و انواع آن پرداختیم. همچنین خواص و نیز ویژگی های این مدل از دوربین ها را بررسی کرده و مزایا و معایب آن را شرح دادیم. اکنون شما با توجه به نیاز خود می توانید نسبت به خرید و نصب دوربین مدار بسته اقدام کنید. ما امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی در خصوص دوربین های مدار بسته تحت شبکه به دست آورده باشید.

177 رتبه بندی این مطلب:
5.0

انتخابگر پوسته