دوربین مدار بسته آنالوگ


امروزه برای تامین امنیت و حفاظت از منازل، سازمان ها و مجتمع های تجاری از دوربین مدار بسته استفاده می شود. دوربین های مدار بسته نیز مانند دیگر وسایل الکترونیکی پیشرفت بسیار خوبی داشته اند. با وجود این دوربین ها دیگر نگران سرقت از منازل خود نباشید چرا که بخش زیادی از امنیت مورد نیاز شما را تامین می نماید.
دوربین مدار بسته آنالوگ یکی از ابتدایی ترین دوربین های مدار بسته هستند که در ایران رواج بیشتری دارند. علت این امر آن است که نصب و به کارگیری آن به دانش پیچیده نیاز ندارد. این دوربین ها برای دریافت و ارسال تصاویر از امواج آنالوگ بهره می برند. صدا و تصویر این دوربین ها هر کدام به واسطه کابل دو رشته ای جداگانه انتقال می یابند که یک رشته از سیم ها نقش پیشگیری از نویز بر سیم اصلی را انجام می دهد. کابل رایج برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال rg59 است؛ هرچند ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های گوناگون بر حسب نیاز مقدور است.

 

 

دوربین مدار بسته آنالوگ


 
کیفیت دوربین های آنالوگ همانطور که از نام آن ها مشخص است از امواج آنالوگ تبعیت می کنند. امواج آنالوگ پیوسته دستخوش نویز قرار دارند. نویز های گوناگون الکترومغناطیسی و نویز های برآمده از نوسانات برق پیوسته یکی از تهدیدهای مهم بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ هستند. از همین رو بهره گیری از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بهتر، بر کیفیت تصویر در این مدل دوربین ها بسیار مؤثر است.


دوربین های آنالوگ چگونه کار می کنند؟


هنگامی که احتیاج به ارسال تصاویر و صدا به شیوه بی سیم باشد، دوربین های آنالوگ نقص زیادی از خود بروز می دهند. اگر قرار است تصاویر به همان شکل آنالوگ منتقل شوند، باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ بهره برد و این امر کیفیت تصویر را بیشتر از قبل تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. افزون بر آن مجال رصد کردن تصاویر در آن حومه برای افراد دیگر به آسانی فراهم می گردد. پس هیچوقت نمی تواند راه ایمن و مطمئنی برای فرستادن تصاویر آنالوگ باشد. خروجی دریافت شده از یک دوربین مدار بسته آنالوگ به وسیله حسگر به یک تقویت کننده فرستاده می شود و مستقیما به خروجی ارسال می شود. به همین خاطر است که نصب این دوربین ها از سادگی زیادی برخوردار است و هزینه راه اندازی آن پایین است. 
برای این که تصاویر آنالوگ را ضبط کنیم، چاره ای نداریم جز این که به سیستم دیجیتال پناه آوریم. در نتیجه باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. برای این کار از دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال یا DVR استفاده می شود. DVR ها دستگاه های مخصوص ضبط و بازرسی تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه توانایی بازدید و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز به وجود می آورد. 
دوربین های آنالوگ از فناوری سیستم های مدار بسته نسل قبل استفاده می کنند، با ظهور فناوری دیجیتال رفته رفته در حال از رده خارج شدن هستند. از آن جایی که دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال از قیمت پایین تری برخوردار هستند؛ به همین دلیل در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند اکثر سازمان ها به سمت دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) گرایش دارند، ولی سرعت جایگزینی این دوربین ها به آهستگی صورت می گیرد.


مزیت های دوربین مدار بسته آنالوگ


•    هزینه کم
•    گستردگی دوربین های آنالوگ از نظر تنوع آن ها
•    نصب آسان این دوربین ها نسبت به دوربین های دیجیتال


معایب دوربین مدار بسته آنالوگ


•    کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته آنالوگ نسبت به دوربین مدار بسته دیجیتال پایین تر است.
•    از آن جا که این دوربین ها از دستگاه آنالوگ بهره می برند، همواره امکان نویزپذیری وجود دارد.
•    هزینه سیم کشی بیشتری دارد.
به طور خلاصه در خصوص مزایا و معایب این دوربین ها می توان این چنین گفت که از مزایای این دوربین ها می توان به قیمت پایین و تنوع بسیار آن ها اشاره کرد. علاوه بر مزایایی که برای این دوربین های پرکاربرد نام بردیم، سادگی نصب آن ها نیز باعث شده است که در بسیاری از مکان ها استفاده شوند. به طور خلاصه از جمله معایب آن ها می توان به کیفیت پایین تصاویر این دوربین ها نسبت به نوع دیجیتال و سیم کشی آن هزینه بالایی را به همراه دارد. از طرفی سوی دیگر امکان نویز به دلیل آنالوگ بودن آن ها نیز زیاد است و ارتباط بیسیم آن نیز با کیفیت پایین و نا امن انجام می گیرد. 
با توجه به مواردی که گفته شد باز هم دوربین مدار بسته آنالوگ در مقایسه با انواع دیگر دوربین های مدار بسته در بازار ایران از تقاضای بیشتری برخوردار است. به همین جهت واردکنندگان باز هم به واردات دوربین های آنالوگ روی می آورند.


رزولوشن تصویر


بزرگترین معیار کیفیت تصویر تجهیزات ویدیویی از جمله دوربین های مدار بسته، رزولوشن تصویر است. در دوربین های انالوگ، رزولوشن را با تیوی لاین درمعرض نمایش می گذارند. قطعا هر قدر تیوی لاین دوربین بیشتر باشد کیفیت تصویر آن نیز بالاتر می رود. یکی از اشکال های بزرگی که بر دوربین های آنالوگ وارد است، محدودیت شدید کیفیت تصویر آن ها است.


انواع دوربین های مدار بسته آنالوگ


دوربین های مدار بسته آنالوگ، انواع مختلفی دارند که در ادامه برخی از این دوربین ها را معرفی می کنیم:
•    دوربین مدار بسته دام (Dome)
•    دوربین مدار بسته فست دام (Fast Dome) 
•    دوربین مدار بسته مینیاتوری (Pinhole)
امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات خوبی در خصوص دوربین های مدار بسته آنالوگ به دست آورده باشید.
 

85 رتبه بندی این مطلب:
5.0

انتخابگر پوسته