اطلاعاتی کامل درباره دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته 


شما هم تا به حال با جمله "این مکان مجهز به دوربین مدار بسته می باشد" مواجه شده اید که این نشان دهنده گسترش چشمگیر این تجهیزات الکترونیکی است. این وسایل الکترونیکی پیشرفته در بسیاری از امور به کمک بشر آمده و او را یاری می رساند. واژه دوربین مدار بسته به همه دوربین هایی گفته می شود که در یک محل به طور ثابت نصب شده و تصاویر را به یک یا چند مکان دیگر ارسال می کنند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با انواع دوربین مدار بسته و کاربردهای آن آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید..

 

 

دوربین مدار بسته

 

تاریخچه دوربین مدار بسته

اولین دوربین مدار بسته توسط شرکت زیمنس (Siemens) آلمان برای مشاهده ¬¬پرتاپ موشک در سال 1942 طراحی شد. پس از آن در سال ۱۹۹۶ دوربین‌ های تحت شبکه توسط شرکت "Axis" با استفاده از پایه نرم ‌افزاری لینوکس (Linux) تولید شد. قابل ذکر است که این دوربین ‌ها براساس استانداردهای HTTP و RTSP راه اندازی شده بود. از آن زمان تا به امروز در ساختار دوربین مدار بسته از استانداردهای IP یا شبکه ای برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات استفاده می کنند.

 

دوربین مدار بسته چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد مهم و اساسی دوربین مدار بسته نقش حفاظتی آن است. اما این وسیله های پر فایده کاربردی فراتر از مورد مذکور دارند. کاربردهایی مانند: صنعتی، کنترل ترافیک، تصویر برداری نامحسوس، نظامی، فضایی و پلیسی. 
کاربرد دوربین مدار بسته در جلوگیری از جرایم رانندگی و جنایی از موارد بسیار وسیع این دوربین ها محسوب می شود. استفاده از دوربین نامحسوس در این زمینه رواج بسیاری یافته است. دوربین دستگاه های خودپرداز یکی از مصادیق کاربرد جلوگیری از ارتکاب جرم است. 
در بخش صنعتی در کارخانجاتی که حضور فیزیکی انسان دشوار یا خطرناک است، از دوربین مدار بسته استفاده می شود. علاوه بر این در حوزه کنترل ترافیک وسایل نقلیه، این دوربین ها به کمک پلیس می آیند. ارسال اطلاعات از طریق GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر پرترافیک را دارند کمک می کند که در صورت امکان تغییر مسیر داده و از این طریق به نیروی پلیس کمک رسانی کنند. شناسایی پلاک خودروهای افراد متخلف از جدیدترین دستاوردهای این دوربین ها است. 
نقش امنیتی این تجهیزات الکترونیکی در مکان هایی که قابل کنترل نیستند از موارد دیگر کاربرد آن هاست. برای مثال استفاده از دوربین برای کنترل درهای ورود و خروج قطارها در مترو و یا در داخل تونل ها. 
در اینجا بهتر است یادآور شویم که با توجه به انواع دوربین ها و کاربری آن ها برای خرید این وسایل الکترونیکی با کارشناسان مشورت کرده و از آن ها راهنمایی بخواهید. شرکت های معتبر با توجه به نیاز شما، دوربین مناسب را در اختیار شما قرار می دهند. در ادامه شما را با بهترین شرکت های تولید کننده دوربین مدار بسته آشنا می کنیم.


 

دوربین مدار بسته

 

 

 دوربین مدار بسته چه ساختاری دارد؟

برای آشنایی بیشتر با دوربین های مدار بسته، لازم است درباره ساختار آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. پوشش بیرونی این دوربین ها بدنه نامیده می شود که براساس مدل و کاربرد انواع متفاوتی دارند. بدنه دوربین را در برابر عوامل محیطی چون گرد و خاک همچنین ضربه های عمدی و غیر عمدی محافظت می کند. بخش ‌های الکترونیکی دوربین شامل سنسور، بورد اصلی، کانکتور و بورد تغذیه است. بخش اصلی دوربین لنز است. لنزها فاصله و زاویه دیدِ دوربین را از راه دور مهیا می‌ کند. لنزها همچنین دارای فوکوس خودکار هستند.

 

دوربین مدار بسته شرکت داهوا (Dahua)

داهوا (Dahua) نامی شناخته شده در دنیای الکترونیک به خصوص دوربین های مدار بسته است. این شرکت جزو بزرگترین تولید کننده های دوربین های حفاظتی است و در تمام کشورها از جمله ایران شعبه دارد. این شرکت چینی فعالیت خود را از سال 2002 شروع کرده است و تا امروز بیشتر سهم فروش بازار دوربین مدار بسته را از آن خود کرده است. از مهم ترین محصولات شرکت داهوا می توان به دوربین های مدار بسته تحت شبکه، دوربین های مدار بسته چند وجهی، دستگاه های NVR، رکوردر چند وجهی، سیستم های کنترل تردد، تجهیزات شبکه و سوئیچ ها، تجهیزات رادیویی و مایکرو، تجهیزات اعلام سرقت و پهبادها اشاره کرد.

 

دوربین مدار بسته شرکت هایک ویژن (Hikvision)

هایک ویژن (Hikvision) یک شرکت چینی فعال در زمینه تولید دوربین مدار بسته است. این شرکت در سال 2001 با تیم 28 نفره در هانگژو چین تاسیس شد. از آن زمان تا کنون این شرکت بسیار گسترده شده به صورتی که بیش از از13000 نیروی انسانی و 4000 نفر در بخش تحقیق و توسعه دارد. امروزه محصولات هایک ویژن به بیش از 100 کشور دنیا ارسال و فروخته می شود. علت شهرت برند هایک ویژن به خاطر کیفیت بالا، قیمت مناسب و تنوع بسیار است. محصولات شرکت هایک ویژن شامل طیف کامل و وسیعی از دوربین های آنالوگ و تحت شبکه، دستگاه های ضبط تصاویر آنالوگ، ذخیره ساز های تحت شبکه و… است.

دوربین مدار بسته

 

دوربین مدار بسته  چه انواعی دارد؟

امروزه استفاده از این وسیله پیشرفته در بسیاری از مکان ها متداول شده است. دوربین های مدار بسته دارای انواع مختلفی هستند که از جهت نوع، شکل ظاهری و همینطور از نظر قاب و پوشش با یکدیگر متفاوت بوده و دسته بندی می شوند. که در ادامه به این دسته بندی ها می پردازیم. دوربین های مدار بسته از جهت نوع سیگنال به آنالوگ، دوربین تحت شبکه (IP) و دوربین دو منظوره تقسیم می شوند ولی از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر دوربین های دام، مینیاتوری، مادون قرمز آی آر (IR)، اسپید دام یا چرخشی پی تی زد (ptz) و دوربین صنعتی انواع آن ها را تشکیل می دهد. از نظر تقسیم بندی قاب و پوشش هم به سه دسته ضد آب قاب بزرگ که به آن پمپ بنزینی هم گفته می شود، دوربین مخفی و قاب فانتزی گروه بندی شده اند. ما در قسمت بعد به شرح برخی از این انواع می پردازیم.

 

دوربین مدار بسته آنالوگ

نسل اولیه دوربین های مدار بسته به دوربین آنالوگ شناخته می شود. این نوع از دوربین ها برای دریافت و ارسال صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند. صدا و تصویر توسط یک کابل دو رشته ای به صورت جداگانه منتقل می شود. کیفیت این دوربین ها تابعی از آنالوگ است؛ نویزهای الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از برق، یکی از تهدیدات موثر بر کیفیت دوربین های آنالوگ هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله اختصاصی دوربین مدار بسته آنالوگ را مطالعه نمایید.

 

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

نسل جدید دوربین های مدار بسته به دوربین های تحت شبکه (IP) معروف هستند. این دوربین های جدید از امواج دیجیتال برای ارسال صدا و تصویر استفاده می کنند. دوربین مدار بسته دیجیتال بر خلاف دوربین های آنالوگ، از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کند. به همین خاطر کیفیت تصاویر آن ها بالاست. آن ها ضمن بهره وری از امواج دیجیتال، تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. همین تحت شبکه بودن در این مدل از دوربین ها به همراه ساختار داخلی آن ها مزایای بسیار و معایب اندکی را برای آن ها به همراه آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایا، معایب، کاربرد و قیمت این نوع از دوربین ها می توانید مقاله اختصاصی دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) که در انتهای این صفحه قرار داده شده را مطالعه نمایید.


 

دوربین مدار بسته

 

دوربین های HD

 

دوربین های HD کیفیت تصویر بسیار خوبی دارند. این دوربین ها از بستر آنالوگ و کابل کواکسیال استفاده می کنند اما سیگنال آنها دیجیتال است، به همین دلیل دارای کیفیت مطلوبی هستند. معیار سنجش کیفیت تصویر این دوربین ها مگاپیکسل است. دوربین HD به دلیل ارزان قیمت بودن و کیفیت بالا نسبت به سیستم های آنالوگ جزو دوربین های پرفروش دنیا محسوب می شوند

.

دوربین مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه چه تفاوت هایی دارند؟

برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری بین دوربین آنالوگ و تحت شبکه داشته باشید لازم است که تفاوت این دو را بدانید. اولین چیزی که باید درباره تفاوت این دو دوربین بدانید رزولوشن (resolution) تصویر آنها است. رزولوشن به معنای کیفیت و میزان وضوح تصویر است. دوربین‌ های تحت شبکه از نظر رزولوشن تصویر، سطح بسیار بالاتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ دارند. از لحاظ پردازش تصویر باید گفت اگر چه دوربین ‌های آنالوگ قابلیت‌ های اولیه ‌ای در این زمینه دارند. اما قابلیت‌های اصلی پردازش تصویر (تشخیص صورت، پلاک خودرو و …) تنها در دوربین‌های تحت شبکه قابل دسترسی هستند.
با توجه به استفاده دوربین ‌های تحت شبکه از بستر شبکه‌ های دیجیتال، این دوربین‌ ها انعطاف پذیری و امکان گسترش بسیار بالاتری دارند. از نظر قیمت، هزینه دوربین ‌های آنالوگ ارزان تر از دوربین های تحت شبکه است. دوربین‌های آنالوگ از نظر ساختار نصب و نگهداری بسیار ساده ‌تر هستند و پیچیدگی فنی کمتری دارند.

 

دوربین های مدار بسته به چه دسته هایی تقسیم بندی می شوند؟

دوربین دام(DOME): دام به معنای گنبد است .دوربین های دام به خاطر ظاهر گنبد شکل این گونه نامیده می شوند. این دوربین ها داخل فضاهای مسقف نصب می شوند. دوربین های دام با استفاده از چند پیچ به راحتی به سقف ها متصل می شوند. از دوربین دام برای کنترل و نظارت در فضاهای کوچک مانند اداره ها، سوپر مارکت ها، رستواران ها استفاده می شود.
دوربین بولت (Bullet): دوربین هایی که ظاهر استوانه ای و چند وجهی دارند بولت نامیده می شوند. این دوربین ها به خاطر پایه دار بودن مناسب دیوار هستند. اگر چه می توان آنها را به سقف نیز نصب کرد اما بیشتر موارد استفاده آنها برای فضاهای بیرونی است.
دوربین اسپید دام (Speed Dome): این دوربین ها نیز ظاهری کروی اما بزرگ تر از دوربین های دام دارند. این دوربین ها پایه دار بوده و به وسیله آن به دیوار متصل می شوند. اسپید دام جزو بزرگترین دوربین های مدار بسته است. این دوربین ها را می توان از راه دور به سمت بالا، پایین، چپ و راست چرخاند، به همین خاطر این دوربین ها، دوربین های چرخشی یا PTZ نیز نامیده می شوند. از دیگر قابلیت های اسپید دام می توان به زوم از راه دور اشاره کرد.

 

دوربین مدار بسته

 

دوربین مدار بسته صنعتیBOX : از آنجایی که دوربین های مدار بسته صنعتی، شکل ظاهریشان به شکل جعبه است به دوربین های مدار بسته باکسی نیز شهرت دارند. این دوربین ها با پایه ای منحصر به دیوار متصل می شوند. قابلیت زوم این دوربین ها بی نظیر است و در مکان هایی مانند زندان ها که به نظارت شدید نیاز است، نصب می شوند.
دوربین مدار بسته مینیاتوری: به دوربین های نظارتی که از لحاظ اندازه بسیار کوچک هستند، دوربین های مینیاتوری گفته می شوند. این دوربین ها قابلیت جانمایی در جاهایی را دارند که نیاز است دوربین در دید قرار نگیرد. به همین خاطر این، دوربین ها به دوربین های مخفی نیز شهرت دارند. قابل توجه است طی سالهای اخیر نصب این دوربین ها به صورت مخفی تنها با دریافت مجوز از مراجع ذی صلاح امکان پذیر است. نصب دوربین مینیاتوری بدون مجوز غیر قانونی است و پیگرد و مجازات قانونی دارد. 
دوربین های چشم ماهیFish Eye : این دوربین ها طوری طراحی شده اند تا در سر جای خود بدون حرکت دید 360 از محیط اطراف بدهند. از آنجایی که چشم ماهی می تواند پشت سر خود را ببیند و دید 360 درجه دارد، نامیده شدن این دوربین ها به چشم ماهی به همین علت است. این دوربین ها ظاهری همانند دوربین های دام دارند. دوربین چشم ماهی مناسب مکان هایی است که نیاز به دید گسترده دارد. از آن جایی که تصویر ضبط شده محدب است، قابلیت زوم روی بخشی از تصویر وجود دارد اما نمی شود از آن توانایی تشخیص چهره را انتظار داشت.
دوربین آی آر (IR): به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند، دوربین های اینفرارد یا ir گفته می شود. در دوربین های مدار بسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی led در اطراف لنز این دوربین ها نصب می شود تا فضا را در زمان نبود نور کافی روشن و تصاویری واضح تر ضبط کند.

 

جمع بندی

در این مقاله ما برخی از برندهای با کیفیت و معروف در زمینه دوربین مدار بسته را برای شما کاربران عزیز معرفی کردیم. قطعا برندهای دیگری از دوربین مدار بسته نظیر سونی، پاناسونیک و ... وجود دارند که در حال رقابت با برندهای داهوا و هایک ویژن هستند. برای اینکه این مقاله خیلی طولانی نشود ما از بررسی این برندهای دوربین مدار بسته خودداری کردیم. 
شما می توانید هر برند و هر نوع دوربین مدار بسته ای که از نظر قیمت و امکانات، مناسبت نیازتان است را تهیه نمایید. صرفا نام برند و کشور ساخت آن را مورد توجه قرار ندهید، بلکه خدمات پس از فروشی که شرکت ساخت دوربین مدار بسته به خریدار ارائه می دهد، بسیار لازم و ضروری است. این بسیار مهم است که شما پس خرید و نصف دوربین های مدار بسته در محیط مورد نظر، در صورت لزوم به شرکت مورد نظر دسترسی داشته باشید. توضیه ما به شما کاربران عزیز این است که حتما لوازم و تجهیزات مورد نظر را از شرکت های معتبر خریداری نمایید.
چنان چه مایل هستید برای یافت قیمت انواع دوربین مدار بسته و مزیت و معایب هر یک از آن ها، می توانید مقاله های تخصصی مربوط به دوربین مدار بسته که در انتهای همین صفحه قرار داده شده اند را مطالعه نمایید.

مقالات مرتبط با دوربین مداربسته
دوربین مدار بسته فست دام (Fast Dome)

دوربین مدار بسته فست دام (Fast Dome)

دوربین مدار بسته به دوربینی گفته می شود که در جای خود ثابت است و تصاویر را به یک یا چند پایگاه ارسال می کند. دوربین مدار بسته در زبان انگلیسیcloset circuit television  نام دارد. فست دام (fast...
ادامه مطلب ادامه مطلب
امواج دیجیتال چه تفاوتی با امواج آنالوگ دارند؟

امواج دیجیتال چه تفاوتی با امواج آنالوگ دارند؟

سامانه دیجیتال یا رقمی به سامانه ای گفته می شود که در آن داده ها با صفر و یک مشخص می شوند همچنین روش دیجیتالی، اساس سیستم های کامپیوتری است.
ادامه مطلب ادامه مطلب
شرکت هایک ویژن (Hikvision)

شرکت هایک ویژن (Hikvision)

یکی از سازه های مدرن و پیشرفته امروزی که در بسیاری از امور به کمک انسان آمده است، دوربین مدار بسته و به طور کلی سیستم تجهیزات حفاظتی است. شرکت های بزرگ و بسیاری به طراحی و تولید تجهیزات حفاظتی...
ادامه مطلب ادامه مطلب
دوربین مدار بسته دیجیتال

دوربین مدار بسته دیجیتال

جالب است بدانید در دنیای امروزه دوربین مدار بسته دیجیتال(Digital) یک سازه مدرن به شمار می رود. دوربین مدار بسته دیجیتال وسیله ای است که در بسیاری از مکان های عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد...
ادامه مطلب ادامه مطلب
شرکت داهوا (Dahua)

شرکت داهوا (Dahua)

دوربین مدار بسته یک سازه مدرن و پیشرفته در دنیای کنونی است که برای نظارت خارجی و داخلی استفاده می شود. از گذشته تا به امروز شرکت های مختلفی در سراسر جهان این سازه را طراحی و تولید می کنند. یکی از...
ادامه مطلب ادامه مطلب
رزولوشن تصویر

رزولوشن تصویر

در هنگام خرید تلویزیون و یا مانیتور کامپیوتر حتما با واژه هایی مانند رزولوشن (Resolution) تصویر، پیکسل(Pixel) و .... برخورد داشته اید. ولی آیا به درستی می دانید که رزولوشن تصویر چیست و یا انواع آن...
ادامه مطلب ادامه مطلب
امواج دیجیتال

امواج دیجیتال

همه ما تا به حال واژه دیجیتال (Digital) بارها به گوشمان خورده است. مثلا در هنگام خرید وسیله الکتریکی به ما گفته شده است که این وسیله دیجیتال و جدید است. ولی آیا به درستی می دانید که این واژه دارای...
ادامه مطلب ادامه مطلب
امواج آنالوگ

امواج آنالوگ

حتما تا به حال بارها واژه آنالوگ (Analog) را شنیده اید. ولی آیا به درستی می دانید که امواج آنالوگ چیست؟ امواج آنالوگ یک موج فیزیکی پیوسته است که در نمایش ریاضی، از اعداد حقیقی تشکیل شده است. در این...
ادامه مطلب ادامه مطلب
دوربین مدار بسته دام (Dome)

دوربین مدار بسته دام (Dome)

به دوربین های امنیتی که شکل ظاهری آن ها گرد و گنبدی شکل است، دوربین مدار بسته دام گفته می شود. در زبان فارسی کلمه Dome به معنی گنبد است و با توجه به اینکه شکل ظاهری این نوع از دوربین های مدار بسته...
ادامه مطلب ادامه مطلب
دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

به تمام دوربین هایی که در یک مکان ثابت قرار می گیرند و تصاویر را به یک یا چند مکان ارسال می کنند، دوربین مدار بسته گفته می شود. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ابداع دوربین های مدار بسته می...
ادامه مطلب ادامه مطلب
دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مدار بسته آنالوگ

امروزه برای تامین امنیت و حفاظت از منازل، سازمان ها و مجتمع های تجاری از دوربین مدار بسته استفاده می شود. دوربین های مدار بسته نیز مانند دیگر وسایل الکترونیکی پیشرفت بسیار خوبی داشته اند. با وجود...
ادامه مطلب ادامه مطلب